İtalya’da yeni hükümet yemin ederek göreve başladı


İtalya’da yeni hükümeti kuran Mario Draghi, kabinesiyle yemin ederek göreve başladı. Ülkede Giuseppe Conte’nin liderlik ettiği koalisyon hükümetinin ocak ayında bozulmasıyla başlayan hükümet krizi, bugün 67. hükümetin göreve başlamasıyla son buldu.

Cumhurbaşkanı Sergio Mattarellaya dün 23 kişilik kabinesini sunan ve tasdik alan Başbakan Draghi, bugün bakanlarıyla Cumhurbaşkanı huzurunda tek tek yemin ederek göreve başladı.

Yemin töreninin nihayet bölümünde, yeni Başbakan ve kabine üyeleri, Mattarella ile sosyal mesafeye uygun şekilde fotoğraf çektirdi.

Cumhurbaşkanlığındaki törenin ardından Başbakan Draghi ve bakanlar, çağ teslim töreni için başbakanlığa geçti.

Başbakanlıkta çağ-teslim

Draghi, başbakanlık sarayı Chiginin avlusunda resmi törenle karşılandıktan sonra selefi Giuseppe Conte ile bir araya geldi. Halef-selef bir süre kafa başa görüştükten sonra tekrar kameralar karşısına çıkarak, çağ teslimin simgesi olan geleneksel zil değiştirme törenini gerçekleştirdi.

Conte ve Draghi, zil değişiminden önce COVID-19 tedbirleri çerçevesinde ellerini dezenfekte ederek zil değişimini yaptı.

Başbakan Draghi, zili çalarak yeni hükümetin ilk bakanlar kurulunu da toplantıya çağırmış oldu.

Conte, resmi törenle saraydan ayrıldı

Zil töreniyle başbakanlığı devreden Giuseppe Conte, 988 gündür başbakan olarak kullandığı Chigi Sarayından resmi tören ve alkışlarla uğurlandı.

Draghi hükümeti, gelecek hafta parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanat Temsilciler Meclisinde güvenoyu arayacak.

Hükümetin, parlamentoda kendisini destekleyen siyasi partilerin sandalye sayısı itibarıyla zorlanmadan güvenoyu alarak resmen göreve başlaması bekleniyor.

Hükümetin önceliğinde, 93 binden fazla kişinin öldüğü Kovid-19 salgınıyla mücadele, aşı çalışmalarının hızlandırılması ile Avrupa Birliğinden gelecek 209 milyar avroluk kurtarma fonunun ülke içindeki kullanımına yönelik programın belirlenmesi gibi konular yer alacak.

Siyasi partilerden “başarılar” dileği

Ülkede 13 Ocakta dörtlü koalisyonu bozan Italia Viva (IV) Partisinin lideri Matteo Renzi, yeni göreve gelen Draghi hükümetine, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “başarılar” diledi.

Renzi gibi Draghi hükümetinde bakanları yer alan 5 Yıldız Hareketi (M5S), Demokratik Parti (PD), Forza Italia (FI), Lig Partisi, Özgürler ve Eşitler (LeU) Partisinden de yeni hükümete muvaffakiyet dilekleri geldi.

“İtalyaya muhalefet lazım”

Ülkede nihayet yapılan kamuoyu yoklamalarında üçüncü sırada gözüken aşırı sağcı İtalyanın Kardeşleri Partisi (FdI) lideri Giorgia Meloni ise “İtalyaya muhalefet lazım” diyerek, Draghi hükümetine muhalefet edeceklerini açıkladı.