İran’da koronavirüste 4’üncü dalga endişesi


İran’da COVID-19 salgınında 4’üncü dalga endişesi yaşanıyor. Bazı ilçeler yeniden en yüksek risk seviyesine çıktı.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkanlık ettiği Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında, salgınla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İranda bir süredir kırmızı kategoride ilçe bulunmadığının altını çizen Ruhani, “Bugün Huzistandaki bazen ilçeler kırmızı kategoriye girdi. Ülkedeki bazen ilçeler ise sarıdan turuncu kategorisine dönüştü. Tüm bunlar salgında 4üncü dalganın başlangıcının tehlike alarmı anlamına geliyor” dedi.

“Nevruz Bayramında önlemlere uyun” çağrısı

Ruhani, 21 Martta başlayacak Nevruz Bayramında ülkenin zorlu bir süreç yaşamaması için halka, alınan önlemlere sıkı bir şekilde riayet etme çağrısı yaptı.

COVID-19un nihayet bir yılda yeni bir yaşam tarzı getirdiğini kaydeden Ruhani, aşı çalışmaları yaygınlaşsa bile tedbirlere en az bir yıl henüz sıkı sıkıya uyulması gerektiğinin altını çizdi.

9 ilçe yeniden kırmızı kategoride

Koronayla Ulusal Mücadele Kurulu Sözcüsü Ali Rıza Reisi ise yaptığı açıklamada, yeniden kırmızı kategorisine yükselen 9 ilçenin, salgının en yoğun görüldüğü Huzistan eyaletinde bulunduğunu söyledi.

Reisi, bugün itibarıyla ülke genelinde 39 ilçenin turuncu, 228 ilçenin sarı, 172 ilçenin ise mavi kategoride olduğunu aktardı.

Batı Azerbaycan, Buşehr ve Kazvin eyaletlerinde de olay sayılarının artış eğiliminde olduğunu belirten Reisi, turuncu kategorideki ilçelerin çoğunun Batı Azerbaycan, Huzistan, Mazenderan ve Gilan eyaletlerine bağlı olduğunu açıkladı.

“4üncü dalgayı önleyeceğimizi umuyorum”

Söz konusu eyaletlerdeki artış eğiliminin ülke için ciddi bir ikaz olduğunu vurgulayan Reisi, “Sağlık protokollerine riayet ederek hastalığın dördüncü dalgasını önleyeceğimizi umuyorum” dedi.

İranda salgının üçüncü dalgasının yaşandığı Kasım 2020de jurnal olay sayılarının 15 bin, can kayıplarının ise 500 sınırına çıkmasının ardından uygulanan yeni kısıtlamalarla vakalar 6 bin sınırına, can kayıpları da 100ün altına gerilemişti.

Ülkede bugün 74 kişinin henüz COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirmesiyle salgında toplam can kaybı 58 bin 883e yükseldi.