İngiltere’de COVID-19 aşısı çocuklar ve gençlerde ilk kez denenecek


İngiltere’de, Oxford Üniversitesi’nin ilaç firması AstraZeneca’yla geliştirdiği COVID-19 aşısı, klinik çalışmalarda ilk kez çocuklar ve gençlerde denenecek.

Oxford Üniversitesi, COVID-19 aşısının 6-17 yaş arasındakilerde güçlü bir bağışıklık tepkisi oluşturup oluşturmadığını değerlendirmek için 300 gönüllü üzerindeki klinik denemelerin bu ay başlayacağını açıkladı.

Açıklamada, çocuklar üzerinde ilk kez yapılacak klinik çalışmaların başkent Londra, Southampton ve Bristol kentlerinde bulunan Oxford Üniversitesine ilişik merkezlerde sürdürüleceğine yer verildi.

“Aşıya bağışıklık oluşturmak önemli”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), 30 Aralıkta Oxford Üniversitesinin İngiliz-İsveç ilaç firması AstraZenaca iş birliğinde geliştirdiği COVID-19 aşısının güvenli olduğunu açıklayarak, ülkede yaygın kullanımını onaylamış, aşının uygulanmasına 4 Ocakta başlanmıştı.

İngiltere Aşılama ve Bağışıklama Komitesi, henüz önce yayımladıkları “aşılamada öncelikliler listesi”nde, 16 yaşın altındakilere aşının yapılmaması tavsiyesinde bulunmuştu.