Cezayir, İsrail’in katılımı nedeniyle OECD toplantısından çekildi


Cezayir, İsrailli temsilcinin katılımına tepki olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Uluslararası Parlamentolar Ağı toplantısından çekildi.

Cezayirli Milletvekili Ammar Musi, kendisi ve iki milletvekilinin, 9-10 Şubatta Akdeniz Parlamenter Asamblesi temsilcisi olarak, çevrim içi düzenlenen OECD Uluslararası Parlamenter Ağı toplantısına katıldığını açıkladı.

Musi, toplantıda ilk gün COVID-19 krizi ve krizi atlatmanın yolları konularının ele alındığını söyledi.

Musi, “Ertesi gün toplantı listesinde İsrailli Milletvekili Levy Mickeynin dahil edildiği bir değişiklik oldu” diyerek, bu değişiklik üzerine ülkesinin Ulusal Halk Meclisine bilgi verdiğini ardından Uluslararası Parlamentolar Ağını toplantıdan çekildiklerine dair bilgilendirdiğine dikkat çekti.

“Filistin meselesi bizim için ve tüm Cezayirliler için kutsal bir dava olarak kalacak”

Cezayirli milletvekilleri, bu yılın başlarında Meclise, İsraile seyahat etme, dolaylı veya doğrudan iletişimi yasaklayan ve İsrail ile normalleşmeyi suç sayan bir yasa tasarısı sunmuştu.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun da 20 Eylül 2020de yaptığı açıklamada, “Bir çeşit normalleşme furyası görüyorum. Biz buna katılmayacağız ve kutlamayacağız. Filistin meselesi bizim için ve tüm Cezayirliler için kutsal bir dava olarak kalacak” demişti.